زرشک، چاشنی ارگانیک غذای ایرانی
زرشک، چاشنی ارگانیک غذای ایرانی

زرشک، چاشنی ارگانیک غذای ایرانی

زرشک بیشتر در اروپا، شمال آفریقا، خاورمیانه و آسیای مرکزی یافت می شود. میوه زرشک یکی از منابع سرشار از ویتامین سی است و دارای طعم ترش و تیزی می باشد. زرشک علاوه بر ویتامین سی حاوی بربرین، تیامین، بتاکاروتن، لوتئین، کروم، کبالت و زینک است. برای بهره گیری از خواص زرشک روش های مختلفی وجود دارد. از جمله روش های مصرف این چاشنی ارگانیک که می توان به صورت میوه ی تازه و خشک شده ی زرشک، آب زرشک، کپسول زرشک و عصاره زرشک استفاده کرد.

خواص زرشک

درمان سرماخوردگی

زرشک حاوی ویتامین سی است که این ویتامین به بالا رفتن سیستم ایمنی بدن کمک می کند. و برای درمان بیمارهای چون سرماخوردگی گلو درد و… مفید می باشد.

کمک به هضم غذا

از خواص زرشک اینکه مانند سایر میوه ها مقدار زیادی فیبر دارد. بنابراین به هضم بهتر غذا کمک زیادی می نماید.

بهبود بینایی

وجود ماده ای به نام بربرین در زرشک سبب بهبود بینایی می شود. علاوه بر آن این میوه می تواند از بعضی بیماری های چشم جلوگیری کند.

افزایش کلسترول خوب بدن

از دیگر خواص زرشک افزایش کلسترول خوب بدن می باشد که به دلیل فیبر موجود در این میوه است. چرا که کنترل کلسترول بدن اهمیت بالایی دارد.

بهبود کم خونی

یکی از مواد مغذی زرشک، آهن است. چرا که کمبود آهن یکی از شایع ترین دلایل کم خونی بدن می باشد. مصرف زرشک با افزایش آهن خون سبب رفع کم خونی می گردد.

کمک به سلامت دستگاه گوارش

بربرین با کمک به ماهیچه های صافی که سطح روده را می پوشانند به بهبود گوارش و کاهش درد های دستگاه گوارش کمک می نماید.

نکات استفاده از زرشک

  • زرشک دارای طبع سرد و خشک است که با مصرف این میوه می توان به از بین بردن حرارت معده و پایین آوردن حرارت بدن کمک کرد.
  • برای اینکه بتوان از خواص زرشک به طور کامل بهره برد بهتر است که زرشک را به همراه میخک یا شکر سرخ استفاده نمایید.

خرید زرشک

با توجه به خواص زرشک که در بالا اشاره شد. چنانچه قصد خرید زرشک خوب و مرغوب را دارید در هنگام خرید باید ویژگی های مختلف زرشک را مورد بررسی قرار دهید. که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. یک زرشک خوب باید از لحاظ ظاهری قرمز رنگ و شکل پر یا پفکی داشته باشد. در حالی که زرشک کهنه ظاهری خشک و رنگ آن تیره تر می باشد.
  2. زرشک مرغوب باید عطر و بوی تازگی زرشک را داشته باشد. نشانه یک زرشک خوب و تازه این است که بوی زرشک سریع پخش می شود و نیازی نیست که آن را خیلی بو بکشید.
  3. زرشک تازه و مرغوب دارای رطوبت بالا و کمی لهیدگی می باشد. این امر به دلیل این است که زرشک هنوز مقداری آب دارد و این میزان رطوبت را با لمس کردن می توانید احساس کنید.
  4. طعم زرشک یکی دیگر از نشانه های زرشک خوب می باشد که شما هنگام چشیدن آن، طعم دلپذیر آن را احساس خواهید کرد. در صورتی که زرشک کهنه با جویدن، طعم آن خیلی کم احساس می شود.

در صورتی که قصد خرید زرشک را دارید بهتر است که از محصولات غذایی ارگانیک و مرغوب خریداری نمایید. به این دلیل که تمام خواص زرشک که برای سلامتی شما مفید است را دارا باشد و برخلاف آن زرشک کهنه اینگونه نیست.

My Cart (0 items)

No products in the cart.

Send this to a friend